52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Ole netis turvaline: 9 lihtsat nippi New York Timesilt
Avaldatud:
Uuendatud:

Ole netis turvaline: 9 lihtsat nippi New York Timesilt

Mu Instagrami konto varastati ära. Ma ei pannud kogu lugu ise tähelegi, sest käin sotsiaalmeedias võimalikult harva.

Aga peagi hakkasid laekuma teated tuttavatelt, et olen ilmselt oma konto kaotanud, sest postitan pilte vene nimedega paljastest preilidest. Pildid paljastest vene preilidest ei kuulu tõepoolest minu igapäevase Instagrami käitumise juurde, aga no kuulge, nii lihtne see konto kaaperdamine ju ka ei ole?

On küll, nagu selgus. Aga nagu haiguste ja õnnetustega, on interneti turvalisusegagi nii, et ega sa sellele enne mõtle, kui häda käes. Ma jaurasin mitu päeva, kuid oma Intsagrami konto sain lõpuks tagasi. Sellest ajast olen küberturvalisust palju tõsisemalt võtma hakanud.

Turva

New York Times avaldas hiljuti 9 lihtsat nippi, kuidas netielu turvalisemaks muuta. Siin nad on, ümberjutustatud kujul:

1. Kasuta sõnumite saatmiseks Signalit või WhatAppi.

WhatsAppi teab ilmselt igaüks, ent Signal on populaarne just nende tekstijate seas, kes ei taha, et teised nende sõnumeid loeksid. Signali kood on open source, mis tagab väidetavalt selle, et äpi arendaja su andmetega midagi veidrat ette ei võta.

2. Ära kliki igale lingile, mida sõber sulle "saadab".

Ja rakenda tarkvara uuendusi kohe, kui need välja tulevad, eriti operatsioonisüsteemide puhul. Lihtne ja elementaarne soovitus, kuid ilmselt klikib meist igaüks hämmastavalt tihti kõikvõimalikule jurale, mis pealtnäha turvalisest kohast saabub.

3. Kaitse oma arvuti kõvaketast ja hoia koopiat oma süsteemist onlainis või välisel kõvakettal (või mõlemas).

Meie elu näib järjest enam telefonis kulgevat ja seda vähem kaitseme oma tõelist kullakaevandust ehk arvutit. Kui sul on Mac, lülita sisse FileVault, Windowsi mehed ja naised saavad sama asja tehtud BitLocker nimelise asjaga. Süsteemi koopiat soovitab New York Times hoida paigas nimega Crash Plan.

4. Kasuta keerulisi salasõnu ja tee iga koha jaoks eraldi salasõna.

Minu salasõnade süsteem on lihtne: see koosneb saidi nime tähtedest vasakul paiknevate tähtede ja ainult mulle teadaoleva tähtede ja numbrite ühendi kombinatsioonist. Kõlab keeruliselt? Tegelikult pole. Oletame, et ainult mulle teadaoleva tähtede ja numbrite ühendi kombinatsioon on "m1hk3lp2hk3l" (ehk "mihkelpähkel", kus mõnede tähtede asemel on numbrid).

Ja näiteks Google'i puhul on saidi nime tähtedest vasakul paiknevate tähtede rida "fiifkw". Kokku oleks salasõna sellisel juhul fiifkwm1hk3lp2hk3l. Piisavalt keeruline häkkida, ent hea lihtne meelde jätta. Veel lihtsam on soetada korralik salasõnade haldamise ja tekitamise äpp, näiteks Dashlane.

5. Kaitse oma emaili ja muid kontosid kahefaktorilise autentimisega.

See võib tunduda tüütu, aga parem karta kui kahetseda. Kahefaktorilise autentimise puhul saadetakse su telefonile kood, mis sul tuleb täiendavalt sisestada. See juhtub vaid siis, kui mõne uue masina (telefon, arvuti) kaudu oma kontole siseneda üritad. Või üritab seda keegi teine.

6. Kasuta netis surfimisel pluginat nimega HTTPS Everywhere.

See tagab turvalise suhtluse veebiga ja kaitseb sind jälgimise ja häkkimise eest.

7. Kasuta VPNi oma brausimise ajaloo ning asukoha varjamiseks.

Tavaliselt kasutatakse VPNi välismaiste (ja geograafilistest piirangutest tulenevalt blokeeritud) veebsaitide avamiseks, aga VPNil on ka tugev turvalisuse faktor.

8. Pea meeles, et veebibrauserite nn incognito mode ei ole alati privaatne.

Sinu teenusepakkuja ning tööandja näevad ka incognito režiimis tehtud otsinguid ja brauseri toiminguid.

9. Kui suhtud Google'isse paranoiliselt, kasuta otsinguteks DuckDuckGo nimelist otsimootorit.

Seda enam, et DuckDuckGo laseb sul tuhandeid saite otse ilma "vahemeheta" kammida. Ja loomulikult kata kinni oma arvuti kaamera, sest paremat kohta sinu passimiseks annab välja mõelda.

Mihkel Raud

06.06.2017