52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

CES 2017, kolmas päev, 7. jaanuar
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

CES 2017, kolmas päev, 7. jaanuar

Kolmas päev hakkab tundma andma. 48 tundi maailma tipptehnoloogia keskel on esimesi tundemärke avaldamas - ma ärkan kõledas hotellitoas, hõõrun silmi ja teatan valju häälega: “Alexa, wash my teeth”.

Midagi ei juhtu, ei saagi juhtuda. Esiteks pole ses eelajaloolises külalistemajas moodsast tehnoloogiast jälgegi ja kui olekski, siis nii moodne pole isegi Amazon Alexa, et minu eest hambaid pesta.

Las Vegas Convention Center on aga tänagi tehnikasõltlastest tiine. See mess on mess sõna otseses mõttes: iga kord, kui ma ühe ruutkilomeetri suuruse saali olen läbi jalutanud ja veendumusele jõudnud, et see oli kindlasti viimane, avaneb minu ees järgmine. Kraami on siin tõesti palju ning ma hakkan end tundma nagu jõmpsikas, kes on ühe tuutu lutsukomme liiga palju söönud.

Õnneks on täna viimane messipäev, homne on küll ametlikult kavas, kuid põhiliselt selleks, et tehnoloogiafirmad oma üüratud boksid esmaspäevaks tühjaks jõuaksid koristada.

Nutibeebid

Inimese kokkupuude tehnoloogiaga alaku tema esimesest elupäevast – sellel veendumusel paistab olevat suur osa CESil esindatud firmasid, mis pakuvad üüratut valikut kõikvõimalikest beebitoodetest. Inimesena, kes veel üsna hiljuti vastsündinu probleemidega igapäevaselt võitles, oskan ma taolist nodi kõrgelt hinnata.

baby

CES on täis kõikvõimalikke beebimonitore, alates traditsioonilistest lõpetades sellistega, mis on kaisulooma kolpa peidetud. Moodsad beebimonitorid on vastupandamatu disainiga, neid on võimalik igale poole paigaldada, isegi lapsevanema randmele, kuigi kuubikukujuline kell ei pruugi igale maitsele sobida.

Lisaks näitavad firmad siin on kõikvõimalikke hällilaulu bokse, rahustava valguse kiirgajaid ja muid vidinaid, mis äreva beebi tuduma peaksid kussutama.

baby

Mõistagi valmistatakse beebidele ka nutivoodeid! Need kõigutavad, ventileerivad, rahustavad, kaitsevad ja hellitavad su sülelast isegi siis, kui sa teises toas jalkat eelistad vaadata - ainus, mida sul imiku rahustamiseks vaja läheb, on kaugjuhtimispult.

Mil määral tehnoloogia lapsevanema ja imiku omavahelise sideme tekkimisele kaasa aitab, on iseküsimus. Võibolla on teinekord hea paar ööd üleval olla ja oma maimukest rinnal tuduma kussutada

Nutikodu

Niinimetatud smarthome on lühikese ajaga lihtlabastest häälkäsu peale süttivatest lampidest millegi oluliselt uuenduslikumani arenenud. Jah, ka seekord on CESil kümneid firmasid, mis neoonvärvilisi nutipirne ja võtmevabu ukselukke pakuvad, kuid veel rohkem on neid, mis nutikat kodu kui tervikut käsitlevad.

Üks neist on Vivint. Nende tehnoloogia kasutab tehisintellekti ja kannab nime Sky. Mida see Sky siis sinu ja minu ehk tavalise koduomaniku jaoks teeb? Ta õpib! Just nii - Sky on suuteline meie käitumisharjumusi jälgima ja vastavalt sellele nutikodus protsesse juhtima. Lähed igal hommikul 8 tööle? Sky lülitab kütte veidi jahedamaks, kustutab lambid ja lukustab uksed. Tuled kell 17 koju? Sky kütab selleks ajaks korteri tavapärase temperatuurini. Oled kümme päeva kodunt eemal? Sky saab sellest aru ja kohendab oma tegevust vastavalt.

Sky on võimeline ka lollimaks jääma. Võibolla ei taha sa kõiki oma elurutiine mingil pagana tehisintellektil jälgida lasta? Aga palun - Sky’d on lihtne sinu elust teatud sektorite kaupa “välja lülitada”.

See kõik on päris peen ja lihtsalt kirjasõnas raskesti kirjeldatav. Vivinti müügimees näitas mulle kirglikult, kuidas termostaadid, uksekellad, lukud, garaazhiväravad, lambipirnid, ahjud, külmikud ning pea kõik ülejäänud kodused elemendid iseenesest töötavad. “Imagination is the limit,” teatas ta demonstratsiooni lõpuks. Nii ta on - kaheksakümnendate ulmefilmideski ei suudetud paljusid tänaseid igapäevaselt kasutatavaid lahendusi ette kujutada.

Autod

Kõik suured autofirmad on CESil kohal. Mercedes Benz, Honda, Hyundai, Chrysler ja mitmed teised demonstreerivad siin oma uuenduslikke lahendusi. Honda on koostöös Apple Car rakendusega töötanud välja probleemivaba tankimise: sõidad bensukasse, valid autost väljumata displeil kütte liigi, koguse ja vajutad nuppu.

Maksmine toimub otse krediitkaardilt, ei mingit käte bensiiniseks tegemist. “See tuleb kuude, mitte aastate pärast,” teatab Honda müügiesindaja. “AI pole tulevik, vaid olevik,” teatab loosung kõrvalasuva boksi seinal.

Mercedes Benz mõõdab rooliratta kaudu su pulssi ja muid kriitilisi kehanäitajaid ning kui sa näiteks puhkust peaksid vajama, annab auto sulle sellest teada.

Hyundai kontseptauto näeb aga välja nagu ulmefilmis: rooli pole, masin räägib juhiga nagu Kit “Knight Rideris” ja spido- ning tahhomeetrite asemel on ekraan, millelt sa töölt koju sõites uut komöödiafilmi saad vaadata. Vähe sellest, kodune telekas jätkab filmi näitamist täpselt sellest kohast, kus sa autoga garaaži jõudes pooleli jäid.

Mõistagi on platsis ka kõikvõimalikud tarvikute tootjad: überpeente displeidega tahavaatepeeglid, sensorid, spidomeetri näitu tuuleklaasile kiirgavad gadgetid ja muu pudipadi ründab CESi külalisi pea igal sammul.

Suured firmad

CESil on üle 3800 firma. Ja mõistagi on kohal ka kõik suured, välja arvatud Apple, kes mingil arusaamatul põhjusel taolisi tehnikapidusid kiivalt väldib. Samsung, Panasonic, LG ja Sony on oma CESi kohalolekusse võikalt investeerinud: nad on rentinud terved alad ja püstitanud nende lähedusse mõistmatult täiusliku resolutsiooniga hiigelekraanid, mis uute toodete demosid näitavad.

Samsung valmistab vist enamvähem kõike, mis natukenegi tehnoloogiaga seostub. Nende territooriumit täidavad külmutuskapid, tolmuimejad, pliidid, ahjud, pesumasinad, telekad, kellad, mobiiltelefonid, kõlarid, kõvakettad, monitorid, arvutid ja nii edasi.

LG promob armutult oma V20 telefone, millel on lainurk kaamera. Panasonic demonstreerib virtuaalse sünkroontõlgi prototüüpi, mis muudab hiinlase ja ameeriklase vestluse probleemivabaks: tarkvara tõlgib ja ütleb valju häälega hiinlasele, mida ameeriklane teisel pool retseptsiooni lauda just lausus.

Ent kõige vingem prototüüp asub Sony tsoonis: öökappi meenutav projektor, mis muudab su toaseina multimeediakeskuseks. See kogemus on uskumatu, kirjasõnas pole Sony uut gadgetit võimalik vääriliselt kirjeldada. Projektor istub Life Space UX nimelise kontseptsiooni otsas, mis muudab mõne aasta jooksul vähemalt minu elu tundmatuseni.

Ma puhken nutma. Ausõna. Aeg on Las Vegase lennujaama sõita, vastasel juhul lähen ma peast segi.

Loe teise päeva kokkuvõtet siit ning esimese päeva kokkuvõtet siit!

Mihkel Raud

08.01.2016

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!