Nokia Networks ja Tele2 teatasid, et arendavad ja kasutavad Eestis mitut uut mobiilsidetehnoloogiat nagu näiteks maailma kiireim 2100 MHz sagedusel toimiv 4G võrk.
 
Maailma ühe suurima võrguseadmeid tootva ettevõtte Nokia Networks asepresident (Senior Vice-President Global Mobile Broadband Sales) Tommi Uitto külastas täna Eestit, et ühise arendustöö tulemusi hinnata. “Nokia kasutab Eestis oma uusimaid võrguseadmeid, mis annab meile hea võimaluse just siin ka oma värskeimat tehnoloogiat arendada,” ütles Uitto.
  • Tele2 Eesti ja Nokia Networks ehitavad Eestisse maailma kiireimat 2100 MHz sagedusel toimivat 4G võrku.
  • Tele2 uuendas Eestis koos Nokia Networksiga väljatöötatud tehnoloogiaga 150 saatejaama ning jätkab rakendamist üle riigi.
  • Tele2 kasutab Eestis ühe esimesena maailmas traditsioonilist 3G sagedust (2100 MHz) 4G interneti edastamiseks. Sagedust kasutatakse täismahus korraga nii 3G kui 4G edastamiseks.
  • Tele2 ja Nokia Networks plaanivad Eestis käivitada 4G edasiarenduse, mis kombineerib kolm edastussagedust ja võimaldab kuni 375 megabitist allalaadimiskiirust.
Tommi Uitto sõnul arendasid Tele2 ja Nokia insenerid tehnoloogia, mis võimaldab Tele2-l tekitada täisvõimsusel ühest võrguseadmest ja samal 2100 MHz sagedusel korraga nii 3G kui 4G võrgu. “See on maailmas üks esimesi omalaadseid lahendusi ning näitab teed teistele operaatoritele nii Euroopas kui mujal,” ütles Uitto.
 
Tele2 Eesti jaoks arendatud tarkvarauuendus lisatakse Nokia Networksi rahvusvahelisse tarkvarapaketti ning läheb kasutusele üle maailma. Moodsa riistvara ning viimase tarkvaraga on võimalik olemasolevad tugijaamad lülitada 4G-le virtuaalselt ning ilma füüsilise seadistamiseta. Samuti saab uue tehnoloogiaga jooksvalt toimivate tugijaamade võimsust ning omadusi distantsilt ja vastavalt vajadusele muuta.
 
Tele2 Eesti tegevdirektori Argo Virkebau sõnul näitab võrgustatistika, et 3G kasutus väheneb ning 4G kasutus kasvab kiiresti. “Me oleme esimesed Euroopa Liidus, kes hakkavad traditsioonilisel 3G sagedusel edastama paralleelselt ka 4G internetti. 3G ja 4G ühendamine samal sagedusel võimaldab võtta võrgust maksimum – teenindada korraga olemasolevaid 3G kliente ning pakkuda 4G kiirust,” ütles Virkebau.
 
Virkebau sõnul muudab 3G ja 4G ühendamine ning 2100 sagedusel kasutamine võrgu efektiivsemaks. “4G võrgu laiendamine uue tehnoloogiaga ning 2100 sagedusel on meile senisest 40 protsenti soodsam, 25 protsenti parema katvusega ning 50 protsenti suurema mahuga. Praeguseks oleme lisanud 150-le 2100 MHz sagedusel toimivale 3G tugijaamale 4G kihi ning jätkame jaamade täiustamisega üle Eesti,” ütles Virkebau ja lisas, et 3G mahtu ei vähendata ja 4G tekitamiseks osteti üks sageduslitsents juurde.
 
“Lisaks arendame praegu koos Nokia Networksiga LTE-Advanced ehk järgmise generatsiooni mobiilse interneti tehnoloogiat, mis ühendab kolm edastussagedust ja võimaldab kuni 375 megabitist allalaadimiskiirust,” rääkis Virkebau.
 
Tele2 Eesti vahetas 2014. aasta sügiseks välja kogu oma olemasoleva võrgu Nokia viimase generatsiooni seadmete vastu. Tele2 on viimaste aastatega investeerinud Eestis tehnoloogiasse ja teenuskvaliteedi tõstmisesse 40 miljonit eurot.