Tele2 testib esimese Eesti mobiilioperaatorina 4G häälkõnede edasiarendust ehk VoWiFi tehnoloogiat, mis võimaldab teha praegusega võrreldes kordades selgema heliga mobiilikõnesid üle tavalise WiFi võrgu.

Tele2 Eesti tegevdirektori Argo Virkebau sõnul on VoWiFi (Voice over WiFi) ehk üle WiFi võrgu toimiv 4G kõne maailmas praegu veel haruldane nähtus, mis saab tulevikus tavapäraseks suhtlemise viisiks.

„Selle asemel, et helistada mobiilioperaatori võrgu kaudu, toimub WiFi-kõne üle traadita interneti, mis on sinu kodus, kontoris, kohvikus või raamatukogus. Helistaja jaoks toimub kõne samamoodi nagu mobiilivõrgus, ent on 4G kõnele omaselt eriti selge heliga ning algab momentaalselt, ilma ooteajata,“ selgitas Virkebau.

WiFi-kõned võimaldavad maailmaga ühenduses püsida seal, kus mobiilsidelevi on nõrk – näiteks reisides, siseruumides, maapiirkondades või piirialadel. „WiFi-kõnesid saab teha kasvõi maa all, keldris või mujal, kuhu mobiilside ei ulatu, aga WiFi on olemas,“ tõi Virkebau näite.

Skype’st või Viberist eristab tulevikukõnesid see, et kui inimene liigub kõne ajal WiFi-võrgust välja, lülitub see automaatselt üle 4G võrku, ilma et kõne osapooled seda tajuks. Kõnede tegemiseks ja SMS-ide saatmiseks kasutatakse SIM-kaardiga seotud telefoninumbrit ning eraldi rakendust kasutada pole tarvis.

„Lõpptarbija jaoks tähendavad WiFi-kõned paremat ühendust kõikjal ja kokkuhoidu nii andmesidekuludelt kui telefoni energiakulult,“ ütles Virkebau.

WiFi-kõned eeldavad, et mobiilioperaatoril on olemas VoLTE (Voice over LTE) võrguseadmed, millele on lisatud VoWiFi tehnoloogia ning helistamiseks kasutatavad nutitelefonid peavad samuti olema spetsiaalse VoWiFi-t toetava tarkvaraga.

Tele2 tegi Eestis mullu suvel regiooni esimese häälkõne üle 4G võrgu. Praegu testib Tele2 Eestis 4G kõnede edasiarendust ehk VoWiFi kõnetehnoloogiat koos Tele2 Hollandi tütarfirmaga, kasutades viimase võrku. Nii 4G kõned kui VoWiFi kõnetehnoloogia plaanitakse Eestis kasutusele võtta tuleval aastal.

Tele2 juhi sõnul on järgmistel aastatel 4G vallas oodata ka teisi suuremaid uuendusi, näiteks videokõnesid ja failide jagamise võimekust üle 4G võrgu.