Tele2 rajas Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutusele (RIKS) kuuluvasse hoonesse Eesti ja kogu Tele2 grupi moodsaima tehnokeskuse, mis suudaks korraga teenindada 16 miljonit klienti.

Tallinnas aadressil Ädala 4f asuvast uuest keskusest hakkab läbi jooksma enam kui poole miljoni eestlase kõne- ning andmesideliiklus. Tele2 Eesti tegevjuhi Argo Virkebau sõnul on uus võrgusüda aga nii võimekas, et sealt võiks teoreetiliselt läbi lasta kogu Tele2 üheksa tegevusriigi klientide kõned ja interneti.

Virkebau kinnitusel investeeris Tele2 tipptasemel tehnokeskusesse 1,3 miljonit eurot ning otsustas tuumikvõrgu kolida Jõe tänava peamajast RIKS-i majja, kuna tegu on Eesti kõige turvatuima hoonega.

“Tele2 pakub elutähtsat teenust, millega kaasneb suur vastutus, seepärast oli meie keskjaama asukoha puhul esmatähtsateks kriteeriumiteks ülikõrged turvastandardid ja riigi parimad välisühendused,” ütles Virkebau ja tõi välja, et RIKS-i hoonet turvab ööpäevaringne valve, hoone on varustatud võimsate elektri- ja andmesideühendustega ning päästjatega kehtivad erikokkulepped.

„Tehnika lahtiharutamine peamajast ja kolimine uude asukohta nii, et klientidele oleks samal ajal tagatud tõrgeteta teenus, oli tohutult mahukas töö, ent nüüd võin kindlalt öelda, et meie keskjaam on kogu Tele2 grupi moodsaim,“ kinnitas Virkebau.

Tele2 Eesti võrguhalduse juhi Kert Everti kinnitusel kasutas ettevõte uues tehnokeskuses kõige uuemaid ning kvaliteetsemaid süsteeme veekindlatest topeltlagedest ja tõstetud põrandatest ülivõimsate jahutusseadmeteni, et muuta võimaliku kahju oht klientidele minimaalseks. Enne avamist testiti kõiki süsteeme Everti sõnul viimse piirini, et olla veendunud nende töökindluses.

“Meie seadmeruumi jõuab elektritoide mitmest sõltumatust elektrialajaamast, mis on dubleeritud generaatoritega. Võimalike voolukatkestuste puhuks on kohapeal ka 2,3 tonni kaaluv UPS ehk puhvertoiteallikas,” rääkis Evert.

Tehnokeskuse maailmatasemel monitooringulahendus mõõdab paarisekundilise intervalliga serveripargi temperatuuri, seadmeruumi õhukvaliteeti ja niiskust ning muid olulisi näitajaid. Iga kõrvalekalde tekkimisel jõuab info juba ennetavalt juhtimiskeskusesse.

Everti sõnul võimaldab maailma tipptootjatelt tellitud kulusäästlike seadmete, ennekõike vabajahutust võimaldava targa täppiskonditsioneeri kasutamine hoida võrreldes senisega kokku 70 protsenti elektrienergiat.

Kõik Tele2 kommunikatsioonivõrgu keskseadmed on dubleeritud. Sarnast seadmeparki hoiab Tele2 ka Tallinna teletornis. Tele2-l on Eestis 504 000 mobiilsideklienti.
 

Tele2 uus tehnokeskus

  • suudab korraga teenindada 16 miljonit kõne- või andmesidekasutajat
  • 45 000 üheaegset tunnipikkust kõnet
  • 1,7 miljonit samaaegselt valitud väljuvat kõnet
  • Võimaldab kasutada piiramatut hulka andmesidemahtu
  • Andmeside välisühenduse kiirus on 9,6 Tb/sek, sama edastuskiirusega on nt ka Tallinn-Frankfurt fiiberoptiline andmesidetrass
  • Investeering: 1,3 miljonit eurot