Eelmise põlvkonna mobiilsidevõrkude kasutus on Eestis kiiresti langemas – kui märtsis kasutati pool, siis tänaseks juba 80 protsenti mobiilse interneti mahust 4G võrgus.

„Alles kaheksa kuud tagasi olid 4G interneti kasutusmahud meie võrgus on sama suured kui 2G-s ja 3G-s kokku. Märtsist alates oleme aga täheldanud 4G võrgus hüppelist liikluse kasvu – kasutatavus tõuseb vanema põlvkonna võrkude arvelt keskmiselt neli protsenti kuus ja tänaseks toimub juba 80 protsenti internetiliiklusest 4G-s,“ ütles Tele2 tegevjuht Argo Virkebau.

Tele2 kliendistatistika kohaselt kasutab üks inimene täna telefonis keskmiselt 3,3 gigabaiti ja tahvlis või arvutus keskmiselt 17,3 gigabaiti 4G internetti kuus, mida on võrreldes kevadega 32-37 protsenti enam.

Inimeste liikumisele eelmise põlvkonna 3G võrgust üle kiiremale 4G internetile on Virkebau sõnul kaasa aidanud suur 4G-toega nutitelefonide osakaalu tõus inimeste käes.

„Kui veel aasta tagasi oli 4G-toega mobiiltelefonide osakaal meie klientide käes veidi üle veerandi, siis tänaseks on see tõusnud 43 protsendile. Kui arvestada, et kaheksa kümnest täna jaeturul müüdud telefonist toetavad 4G võrku ning kuus ostetakse Eestis 34 000 uut telefoni, siis vahetuvad inimeste nuputelefonid ja vanemad nutitelefonid 4G telefonide vastu juba paari lähima aasta jooksul,“ prognoosis Virkebau.

Kuna mobiilioperaatorid planeerivad täna oma võrguarendusi ja investeerimiskavasid lähtudes aina kasvavast internetinõudlusest ja andmesidekasutuse trendidest, siis on Virkebau sõnul täiesti realistlik hakata juba aastakümne lõpus aegunud 3G võrku järk-järgult sulgema, et suunata vabanevad sagedused ja investeeringud uutesse 4G ning 5G tehnoloogiatesse.

„Kuigi 5G standardi kinnitamiseni ja tavakasutusse jõudmiseni on veel kolm-neli aastat aega, peavad operaatorid 5G võrgu tulekuks hakkama juba ettevalmistusi tegema. Meie alustame ressursside suunamisega vanadest mobiilsidegeneratsioonidest 5G valmiduse väljaehitamisse juba tuleval aastal, lisades oma tugijaamadesse 5G-võimelisi võrguseadmeid,“ kinnitas Tele2 juht.

3G võrgus on maksimaalne interneti allalaadimiskiirus 42 megabitti sekundis, 4G võrk võimaldab täna allalaadimiskiirust kuni 375 Mbit/s. 5G ühenduse ennustatav reaalne kasutuskiirus saab olema 1-10 gigabitti sekundis.