Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Märk maas! Tele2 ja Nokia ühispingutus tõi uue 5G kiirusrekordi
#ülehomme
2 minuti lugemine
Avaldatud:
23.10.2016
Uuendatud:
12.07.2021

Märk maas! Tele2 ja Nokia ühispingutus tõi uue 5G kiirusrekordi

5G mobiilne internet ei ole veel päris valmis, standard on lõpetamata-kinnitamata, aga nui neljaks peavad tehnoloogiaettevõtted end uue ajastu saabumiseks valmis panema.

Esimesena Eestis näitas oma valmidust Tele2 kui toimivat 5G lahendust demonstreeriti koos Nokiaga Tallinnas Telliskivi loomelinnakus. Üritus koosnes kolmest osast: 5G lahenduse näitamine, kiirusrekordi püstitamine ja Gigasamba (mobiilse interneti ausamba) avamine. 5G lahendus koosnes tugijaama ja lõpptarbija-seadme prototüübist, millega mõõdeti 360-kraadise RAW-videopildi allalaadimiskiirust.

nokia

Testi tulemusena sai uueks mobiilise interneti kiirusrekordiks 4,5 Gbit/s (gigabitti sekundis) allalaadimisel. Eelmine Eesti rekord sündis enne jaanipäeva, kui Telia ja Ericsson said 4G võrgus kätte 1 Gbit/s. Vahetult enne suve lõppu saavutasid Soomes Elisa ja Huawei 4G võrgus kiiruse 1,9 Gbit/s.

Rekordi auks püstitatud Gigasammas hakkab seisma Tele2 Tallinna peakorteri aatriumis ja sellele kantakse peale Eesti mobiilioperaatorite kiirusrekordid ka tulevikus.

5g rekord

5G kiirustesti läbi viinud Nokia Lääne-Euroopa tehnoloogiajuhi Martin Kristenssoni sõnul kasvab mobiilivõrkude andmesideliiklus 2030. aastaks 10 000 korda, võrreldes 2010. aastaga. Seda suuresti ka võrku lülitatud seadmete ja sensorite tõttu, sest 5G on eriti tähtis asjade interneti toimiseks ja arenguks.

5G nõuded ehk rahvusvaheline standard formuleeritakse tõenäoliselt 2019. aastal ja kinnitatakse lõplikult 2020. aastal, võimaldades hakata tootma 5G tehnoloogiat ja seda toetavaid seadmeid kommertskasutuseks. Täna ennustatakse, et 5G reaalne kasutuskiirus saab olema 1-10 Gbit/s ja reageerimisaeg (viide) on vähem kui 1 millisekund.

iot

Tele2 alustab oma võrgu 5G-valmiduse väljaehitamist järgmisel aastal. "Hakkame tugijaamadesse lisama 5G-võimelisi Nokia tarnitud seadmeid ja eestlasteni peaks uus mobiilsidegeneratsioon jõudma järgmise kolme-nelja aastaga," prognoosis Tele2 tegevjuht Argo Virkebau ning lubas, et uus tehnoloogia ei muuda teenust kliendi jaoks kallimaks.

Egle Merbach

12.08.2016

Populaarsed tooted e-poes