Tele2 blogi

2016 kokkuvõte: 349 uut tugijaama

2 minuti lugemine

2016. aastal ehitasime Eestisse kokku 349 uut tugijaama, millest 167 rajasime Harjumaale. Tänavuste võrguehitustööde fookuses oli keskmiste internetikiiruste tõstmine üle kogu Eesti.

Tugijaamade püstitamiseks investeerisime tänavu ligi 8 miljonit eurot, millest suurim osa suunati  pealinna ja Harju maakonda, et ennetada mobiilse interneti kasutusmahtude kasvu ning tõsta keskmist mobiilse interneti kiirust. Uute tugijaamade lisandumisega on 98,4 protsenti riigist kaetud 4G võrguga.

tugijaamad

Tallinna, Keila ja Pärnu elanikele on kättesaadav Baltimaade kiireim 4,5G mobiilne internet allalaadimiskiirusega kuni 375 Mbit/s, mille teeb võimalikuks kolme sageduse liitmine. Kuni 225 Mbit/s kiirusega internet on kättesaadav 30 suuremas linnas ja asulas, kus meie võrk liidab kahte edastussagedust.

„Harjumaal katsime suuremaid interneti kiirusi võimaldava sageduste liitmise tehnoloogiaga 80 protsenti Tallinnast ja kõik suuremad asulad. Võrguarendustööde tulemusena kasvas keskmine interneti kiirus nii Tallinnas kui selle lähiasumites kaks korda.“

- Tele2 Eesti raadiovõrgu juht Tanel Sarri

Lisaks katsetame Keilas täna juba järgmist uut võrgutehnoloogiat, mis tõstab tugijaama olemasolevat mobiilse interneti allalaadimiskiirust kolmandiku võrra, Tallinna ja Keila puhul suisa kuni 500 megabitini sekundis. Kui testimine läheb edukalt, viime sama tehnoloogia 2017. aastal üle kogu Eesti.

Mujal Eestis keskendusime sel aastal võrguehitustöödes samuti interneti kiirusi tõstvale sageduste liitmisele ning 4G leviala laiendamisele piiriäärsetel aladel ja väikeasulates. Oluliselt tõstsime andmeside kiirust näiteks Kärdlas, Käinas, Sillamäel, Kohtla-Järvel, Türil, Haapsalus, Virtsus, Märjamaal, Kuressaares, Elvas, Viljandis, Rõuges ja Antslas, piiriäärsetel aladel paranes 4G leviala Peipsi ääres ning Värska ja Räpina piirkonnas.

2016. aastal lisandunud tugijaamade arv maakondade lõikes:

tugijaamad

Lisaks uute tugijaamade rajamisele investeerisime sel aastal üle 100 000 euro toitesüsteemide kaasajastamisse ja üle 300 000 euro akupargi uuendamiseks, et minimeerida tugijaamade katkestusohtu suurtest tormidest põhjustatud voolukatkestuste ajal, mil suur osa saartest ja rannikualadest on elektrita.

Tuleval aastal plaanime Eestis käivitada 325 tugijaama, millest 124 on kavas rajada Harjumaale, kus mobiilsidekasutus on riigi suurim.

Rääkides 5G-st, alustasime tänavu Nokiaga Eestis 5G mobiilsidegeneratsiooni testimist ja püstitasime kehtiva Eesti mobiilse interneti allalaadimiskiiruse rekordi 4,5 gigabitti sekundis. Algaval aastal alustame tugijaamadesse 5G-toega võrguseadmete lisamist, et valmistuda 5G võrgu tulekuks.

Egle Merbach

11.01.2017