52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Samsung Galaxy Note 8 arvustus
Avaldatud:
Uuendatud:

Samsung Galaxy Note 8 ongi maailma kõige parem mobiiltelefon

Reedel Eesti lettidele jõudnud mobiiltelefoni Samsung Galaxy Note 8 on tagantjärgi hinnates väga lihtne arvustada: see on seni maailmas toodetutest vaieldamatult pika puuga parim ja mõne funktsionaalsuse osas juba mõnepäevase kasutamise järel ka sõltuvusttekitav mobiiltelefon.

Sellel telefonil pole puudu ühtegi omadust, mida üks kaasaegseim tipptelefon omada võiks, lisaks näitab see nii mõneski mõttes suunda ja on eeskäija. See on kiire, ülivõimekas, väga hea disainiga, suure ekraaniga, töökindel – olen aus, sellest on kerge vaimustusse sattuda ja seda ma olen.

Samsung Galaxy Note 8

Tegelikult oli ülivõimekas juba ka eelkäija Note 7, ent sellel ei läinud möödunud aastal just kõige paremini - kuumenes vale sisedisaini tõttu üle, mõnikord ka plahvatas, kõik maailma lennufirmad keelasid reisijatel lõpuks selle kasutamise. See kõik viis telefonide tagasikutsumise ning tohutu ärilise ja mainelise kahjuni.

Nüüd on mindud uuele katsele ja see sooritus on võimas. Alustan selle seadme erilisemast omadusest ja eelviidatud sõltuvusest – puutepliiatsist. Minu jaoks oli testpäevade ajal esimene kord telefoni ja pliiatsi koostoimet igapäevaselt tarbida ning esmased tähelepanekud on järgmised.

Kärbse ninakarvad ka näha

Esiteks pildistamine – omadus, mida me oma eluhetkede jagamisel järjest rohkem kasutame. Selles osas on kokku saanud suurepärane kooslus: S Pen puutepliiats, telefoni 12-megapikslise duubelkaamera ning Live Focus lahendus, mis võimaldab soovitud objekti muust taustast teravdatult esile tuua nii enne kui pärast pildistamist. Ja kui siia juurde panna veel optiline pildistabilisaator…

Samsung Galaxy Note 8

Tulemus: ma pole iial ühegi varasema testtelefoniga saavutanud sellist teravust, värvide tasakaalu, nüansside väljatoomist nii lähedal kui kaugel asuvate objektide pildistamisel kui puutepliiatsi abil soovitavat objekti ekraanil puudutades. Lähedalt pildistatud seent hiljem vaadates märkasin, et sisuliselt on kärbse ninakarvad ka näha (või on need tal jalgadel, suurt vahet pole):

Samsung Galaxy Note 8

Seega on tegemist asendamatu tööriistaga neile, kellel objektide pildistamine selle osaks on. Kõigile teistele lihtsalt suurepäraste fotode tegija. Kusjuures välja sügavust ja hägusust saab veel reaalajas muuta ning hiljem ka kõik redigeerimise käigus tühistada ja jätta alles tavaline fotot. Olgu või üks näide, kus kord olen fokusseerinud vaarikavarre ja teisel kaugel paistva lahesopi:

Samsung Galaxy Note 8

Kaamera osas märgin veel, et selle kahe objektiiviga kaamera võimaldab teha ka eriti lainurkseid fotosid, pikkuse ja laiuse suhe on neil juba 18,5:9.

Ära piima unusta

Teine suurepärane omadus on otse ekraanile kõikvõimalike omakäeliste sõnumite kirjutamine ja seejärel nende jagamine olgu siis iseendale märkustena või ka .gif formaadis liikuva pildina Messengeris.

Täpsemalt käib asi nii. Näiteks on telefon laual, on lukustatud ja laadib parasjagu. Võtan telefoni alt paremast nurgast kerge klõpsuga puutepliiatsi välja ja telefon pakub kohe ekraanile kirjutamise võimalust. Panen oma «Too piima» sõnumi kirja ja seejärel on see kohe võimalik endale ka lukustuskeraanile jätta. Geniaalselt lihtne.

Samsung Galaxy Note 8

Kui telefon on lukust lahti, siis avaneb pliiatsi eemaldamisel kohe pliiatsiga seonduv erimenüü. Ise jõudsin mitu kasutada otsesõnumi funktsiooni – seda, mis teeb stiilse oma käekirjaga liikuva gif-pildi, mida kohe jagada saab. Katsetasin ka tõlkimist: tuleb vaid hoida puutepliiatsit mõne sõna kohal, et Google Translate kohe vasteid pakkuma hakkab. Lisaks ekraanil reaalselt oleva sisu mingi osa väljavalimine, sellele peale kirjutamine ja jagamine. Kõik suurepärased vahendid ja seda mitte ainult töötavale ajakirjanikule.

Ahjaa, pliiatsit kuskile maha unustada telefon ei lase – ta saab aru, kui see on liiga kaugele jäänud ning kui telefoni seejärel liigutada, siis kostuvad piiksatused ja ekraanile ilmub meeldetuletus.

Bixby on saanud mõtte

Vahetult enne selle telefoni esitlemist jõudis Samsung sisuliselt kõikjal maailmas kättesaadavaks teha oma virtuaalse abimehe Bixby häälfunktsionaalsuse ning tuleb tunnistada, võrreldes esialgse versiooniga hakkab sellest nüüd tõesti ka väärtust tulema.

Peamine neist on see, et ma saan selle vaatesse tõesti kõik reaalajas vajaliku enda jaoks kokku koguda: alates kalendrist, Facebooki teadaannetest ja ilmateatest ning lõpetades mind huvitavate teemavaldkondade uuemate uudispealkirjadega.

Samsung Galaxy Note 8

Ma saan sellele abimehele tuttavaks teha ka oma hääle ja edasi anda käsklusi juba (inglise keeles) suuliselt – olgu siis kellelegi helistamine, muusika mängimapanek või kella küsimine. Kõigi selle võimaluste sügavusteni ma paari päevaga ei jõudnudki, tundub, et Bixby mingil määral kohandab end kasutaja harjumustega. Selge suund paistab olevat sellele, et oma seadme kasutamiseks ei pea teda just ilmtingimata taskust välja võtma, toksima, kallutama, taguma või väänama – saab ka sõnadega :)

Igav tehnika, ei plahvata

Mis puutub selle seadme tehnilisse poolde, siis on see igavalt parim kooslus, mida hetkel maailmas ühtse seadmesse kokku panna on võimalik. Seadmel on koguni 6GB RAM’i, salvestusmälu on samuti piisavalt ehk 64 GB – kes soovib, saab seda mälukaardi abil suurendada ja lisaks kasutame me tänapäeval juba kõik tasuta pilveteenuseid nagu OneDrive või Google Drive.

Telefon ise on suur, sellel on 6,3-tolline (suhtega 18,5:9 – ehk moodsalt kitsas) Infinity Display – nagu uuemad seadmed ikka, on ekraani ääred kumerad ja sisuliselt kogu ekraan on puutetundlikuna kasutusele võetud. Resolutsioon on 2960x1440 pikslit, mis teeb pikslitihenduseks 521 ppi (märgatavalt parem näitaja kui näiteks uusimal iPhone X-il).

Samsung Galaxy Note 8

Tarkvaraplatvormiks on seadmel uusim Android 7.1.1. Seadmesse saab pista kaks SIM-kaarti. Kiirlaadimise ja juhtmevaba laadimisega aku mahutavuseks on 3300 mAh ning pika päeva pidas ta täisjõus kasutamisel julgelt vastu. Laadiminegi on kiire – tunni jooksul süstis aku endasse vurtsu juurde 75% jagu (10% pealt 85%-ni).

Toetatud on ka Eestissegi jõudnud üle 4G võrgu peetavad VoLTE kõned, kus ühenduse saamine kontaktiga toimub enneolematult kiirelt ning täiesti uuel tasemel on ka helikvaliteet.

Ohjahh, nimekiri läheb liiga pikaks. Loomulikult on see telefon ka vee- ja tolmukindel. GPS, NFC, USB-C … jne jne.

Küsisin Samsungi esindajalt möödunud nädalal, miks ma peaksin uskuma, et see telefon eelkäijale omaselt plahvatama ei hakka. Sain vastuseks, et selleks on nüüd telefonis sisedisaini korralikult muudetud, aku mahutavus on vähenenud ning lisaks rakendatakse enneolematut väljaminevate partiide testimist. Mina ei saanud seda telefoni laadides soojakski.

Osta

Eestis on telefon esialgu kuldse ja musta tooniga. Kuldset pole näinud, must on kergelt läikiva tagaküljega, millel sõrmejäljed lähedalt vaadates veel selgelt näha. See on väike puudus.

Teine suur puudus on jätkuvalt sõrmejäljelugeja asukoht. Võrreldes S8-ga on see on küll viidud nüüd kaamera ja välgu vahelt ära, aga asukoht ise on jätkuvalt ebaõnnestunud. Kunagi loodeti, et see tuleb virtuaalse koduklahvi sisse avaekraanil, kuid seni pole seda juhtunud.

See telefon ka kallis, 999 eurot. Oleks justkui kolmas suur puudus. Aga samas on see ka mobiiltelefon, mis mobiiltelefoni nime tõesti väärt on. Kindel ostusoovitus. Ei häbene kiita, kahju loobuda.

Aivar Pau

18.09.2017