52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Huawei Mate 9 ülevaade
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Mate 9 - õigel ajal õiges kohas

Nüüd, kui Samsung Galaxy Note7 telefonid on ajalugu (selle kohta lähemalt siit), eriti teisi suuri ja häid Androidiga telefone saada polegi. Siiski üks kandidaat on päris tubli.

Note-st alles jäänud tühimiku täitis Huawei oma uue telefoniga Mate 9, mis on uuendatud versioon kaks aastat vanast Mate 8 mudelist. 

Mate 9 on väga kiire telefon ja kiirus pole ainult telefoni sees. Mate 9 kasutab uut ja võimsat Kirin 960 protsessorit, mis on üks kiiremaid protessoreid nutitelefonides üldse. See on ka reaalselt uskumatult kiire – kõige võimsamate mängude jooksutamine on telefonile käkitegu ning telefon pole kordagi hangunud, mida on aeg-ajalt ikka ette tulnud näiteks Samsungi S7, Huawei P9 jpt mudelitega. Ma pole ammu kasutanud telefoni, mis igapäevakasutuses kõike nii kiiresti teeks ja kordagi ei aeglustuks.

Välimus

Väljastpoolt on Mate 9 eelmisega üllatavalt sarnane – esikülg ja suurus on peaaegu identsed, tagaküljel on ühe kaamera asemel kaks ja uuendusena on ka laserautofookuse sensor ning väiksem logo.

Mate 9

Telefoni mõte – pakkuda maksimaalset võimsust maksimaalselt kvaliteetses ja suures korpuses – on jäänud samaks mis eelmiselgi mudelil, lisandunud on mõned praktilised funktsioonid ja suurem kiirus.

Esmakasutusel hakkab esimesena silma suur korpus. Olles juba mitu kuud kasutanud alla 5-tollise ekraaniga Honor 7 mudelit, on suuruse vahe vägagi märgatav. Paari päevaga harjusin Mate 9-ga hästi ära. Tihti küsitakse suure telefoni kohta ka seda, mismoodi see käes püsib. Tuleb tõdeda, et mulle suured telefonid meeldivad ja Mate 9 istub mu kätte ilusti ning mahub taskusse ka. See on valmistatud alumiiniumist ning õnneks eriti ei peegeldu ega libise käest ära.

Kriimud on sellele kerged tekkima, mistõttu on mõistlik kasutada komplektis olevat läbipaistvat plastikümbrist ning telefoni ei tasu taskusse panna koos võtmetega. Korpuse taga on kiire ja täpne sõrmejäljelugeja.

Ekraan

Mate 9

Loomulikult on suur ka telefoni ekraan – see on 5.9 tolline ja endiselt Full HD (1920x1080p) resolutsiooniga. QHD-st (2560x1440p) või 4K UHD-st (3840x2160p) võib hetkel veel vaid unistada. Ekraani pikslitihedus on umbes 370 ning kuigi paberil ei tundi ekraan midagi erilist, siis ega Facebookis või veebibrauseris lehitsedes ei ole rohkemate pikslitega midagi peale hakata.

Ainus koht, kus oleks rohkematest pikslitest kasu, oleks näiteks YouTube’ist videoid vaadates, kus on juba paljud kanalid hakanud tegema 4K resolutsiooniga videoid. Full HD ekraanil on ka üks pluss: nimelt kulutab see akut vähem kui näiteks QHD ekraan, mistõttu on see energiasäästlikum.

Kasutajaliides

Ilmselt ei tule kellelegi üllatusena, et telefonis pole puhast Android operatsioonisüsteemi, vaid uuele Android 7-le on peale pandud Huawei EMUI 5 kasutajaliides. Lisaks sellele, et see muudab telefoni kasutamise iPhone’i laadseks (pole eraldi n-ö rakenduste lehekülge, vaid kõik on avaekraanil), on telefoni lisatud ka hunnik mõttetuid äppe, mille installimise kohta võiks telefon küsida näiteks esmakäivitusel luba.

See veider kasutajaliides nõuab mõned nädalad harjumist ning hunnik eelinstallitud äppe ja mänge on Huawei kasutajaid juba aastaid kummitanud. Muud peale harjumise teha pole, kui välja arvata CyanogenModi paigaldamine, mis muudab Androidi välimust, kuid ei pruugi töötada ning kaotab ka telefoni garantii.

Aku

Kasutajate suureks rõõmuks on suurel Mate 9-l ka massiivne aku – aku mahutab koguni 4000 mAh-d ning kestab raske kasutusega õhtuni välja või ka järgmise päeva lõunani – see on väga hea tulemus, mis edestab nii mitmeidki teisi tippklassi telefone.

Tavaliselt pole ma telefoni puhul kiirlaadimisest eriti vaimustuses, sest nii või naa jätan telefoni õhtul laadima. Seetõttu pole vahet, kas aku saab täis ühe või nelja tunniga. Millegipärast ühel korral telefon ennast öö jooksul üldse ei laadinud, kuigi kõik oli ühendatud. Hommikul panin telefoni uuesti laadima (siis toimis) ja Mate 9 kiirlaadimine suutis väga positiivselt üllatada: mul õnnestus laadida telefon 70% täis ligi poole tunniga, mis on väga muljetavaldav tulemus.

Kaamera

Kaamerad on Mate’il ühed parimatest, mis hetkel telefonides on. Tagumisel kahel kaameral on kokku 20 megapikslit ning nagu Huawei varasematelgi telefonidel (näiteks P9 ja Honor 8) on üks tagumine kaamera tavaline ja teine monokroomne ehk näeb maailma mustvalgelt. Koos peaksid need tegema hämaras väga häid pilte ning mustvalged pildid peaks olema detailsemad kui muidu. Huaweil on lisaks kaamerarakenduses hunnik erinevaid loovaid režiime, näiteks valgusmaalimine, panoraam, öövõte ja suure-ava-režiim. Viimane neist tähendab seda, et kui ekraanil märkida objekt, jääb see selge, aga taust mõnusalt udune.

Mate 9 fotosid teiste mudelitega võrdlema ei hakanud, kuid pean nentima, et kõik tehtud pildid on väga teravad ka kaks korda suurendades ja ka hämaras tehtud pildid nutma ei aja. Üllatusena leidsin kaamerarakendusest ka 4K UHD videosalvestamise võimaluse. Näiteks eelmine Mate 8 ning eelmisel aastal esitletud P9 seda ei paku.

Kaks Note7 head omadust on puudu, aga muidu super telefon

Mate 9 on suuresti nagu Samsungi varalahkunud Note7 – see on samamoodi suurepärase välimuse ning kvaliteedi, hea kaamera ja mahuka akuga telefon. Paraku Note7 suurimaid trumpe – veekindlust ja telefoni sisse käivat mugavat puutepliiatsit – Huawei konkurendil vastu panna pole. Huaweil on aga üks trump, mida Samsungil pole – SIM-kaardi alus, kus on ruumi kahele SIM-kaardile või ühele SIM-kaardile ja mälukaardile. Seda lahendust on Huawei oma telefonidele lisanud juba mõnda aega ning tuleb tunnistada, et väga nutikas ja praktiline on see küll.

Siiski, ka ilma nende kahe puudujäägita on Mate 9 imetlusväärne ning sobib väga hästi neile, kes otsivad suurt ja korralikku nutitelefoni. Hind on hetkel päris kopsakas, ligi 700 eurot, samas Samsung Galaxy Note 7 maksis üle 800 euro. Kui veekindlus on oluline, siis võiks vaadata ehk Samsung Galax S7 mudelite poole, mille hinnad on langemas uue märtsis lansseeritava S8 eel.

Andri Koolme

21.02.2017

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!