52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Just5 Freedom C100 ülevaade
Avaldatud:
Uuendatud:

Naaber on parem - lätlased tõid Eestisse taas uue mobiiltelefoni

Lõunanaabrid lätlased jätkavad paljukannatanud eestlaste hinge närimist. No kuidas nemad saavad, aga meie mitte! Varsti juba kümme aastat on nad meid õrritanud oma järjest värvilisemaks muutuvate mobiilidega ja lõppu ei paista kusagilt – ja nüüd said nad taas hakkama.

Siin see on: kaubamärk ikka Just5, Freedom ka ilu ja kõla pärast juurde lisatud, lisaks veel mingisugusele lisatarkusele viitav märgijada C100. Võiks ju olla kadedusest kringel, aga tegelikult tuleks olla siiralt tunnustav.

«Õnneks» pole sel korral tegemist mingisuguse imemudeliga, kaugeltki mitte lipulaevaga. See on lihtsalt mobiil, mis teeb kõik vajaliku ära. Paras neile, kes ei taha seadmest saada viimast, võib olla on see nende jaoks üleüldse esimene nutitelefon.

Välja näeb ta tõesti hea, disainitud on see lausa kaugel Moskvas, Art. Lebedevi nimelises disainibüroos. Korpuse materjal on valitud imehea kasvõi selles mõttes, et nähtavaid sõrmejälgi sellele jätta on sisuliselt võimatu – kergelt reljeefne metallkate ja seega mitte liiga libe ka. Ja kätte istub ka oma kumeruste abil suurepäraselt. Siin ta on, punane ja puha, saaks ka musta ja valget, kui tahaks:

Just5 Freedom C100

Uhh ja see mudel ei maksa sadat eurotki, 99 maksab. Kas selle raha eest on üldse võimalik mõistlikku nutimobiili saada, küsite? Ega ometi jälle mingi nuppudega reinkarnatsioon? Ma vaatan seda punast jullat oma käes ning näen ja tõden, et see on võimalik.

Ja te näete õigesti, see lohk seal kaamera, välgu ja logo vahel pole midagi muud kui sõrmejäljelugeja. Ma polegi varem nii odavat seadet koos sõrmejäljelugejaga käes vist hoidnud, nii et turvalisus tikub kõikjale. Prooviks selle seadme endaga ka nüüd midagi teha.

Eile oli mul näiteks asja südalinna. Kõik ümberringi oli hall, külm ja kõle. Mõtlesin, et näitaks rahvale, et selle seadmega normaalset pilti küll teha ei saa – vaevalt, et sellistes oludes üldse midagi näha jääb. Vaatan siis praegu seda fotot ja … neetud, tunnen ära küll selle maja, isegi pilve äär on näha.

Just5 Freedom C100

Mida lätlased ise oma kaamera kohta ütlevadki? Ahahh, 8 megapikslit põhikaameral ja 2 mega selfikaameral. Pole kindlasti maailma parimad näitajad, kuid algajale pole paha. Liiatigi teame nüüd vist juba kõik, et kõige olulisem on ikkagi see tarkus, mis telefoni sees läbi kaameraobjektiivi saabuvad kiired kenasti fotoks vormivad. Vaatan seda pilti taas ja näen, et pole üldse paha, pole üldse…

Liiatigi kui arvestada, et oleksin saanud ju sisse lülitada ka HDR-režiimi ja jaotada teravust kõikjale üle pildi võrdselt. Oleksin võinud sisse lülitada ka panoraamrežiimi eriti laia haarde saavutamiseks. Ka säriaega ja valge tasakaalu saanuks kohe käsitsi seada. Nii et vähemalt pildistamisega on selle seadme puhul kõik jonksu aetud ja pole midagi ette heita.

Nagu ka kindlasti mitte kõigele, mis puutub seadme ekraani. Suuruseks sellel paras viis tolli – pole see liiga suur ega väike. Reolutsiooniga on ka kõik korras – räägime HD-kvaliteedist  ehk resolutsioonist 1280x720 pikslit. Tehnoloogiaks on valitud ekraanil IPS ja toimetada (näiteks pilte kokku tõmmata) saab sellel ka kahe sõrmega.

Akut on see seade ka oma tagasihoidlikkust arvestades parasjagu saanud. Päevaga seda naljalt tühjaks ei kurna. Mahutavuseks 2000 mAh. Järjest rääkida saaks sellega 11 tundi (kui keegi ikka veel kasutab mobiili rääkimiseks) ning stand-by ajaks on tootja märkinud 145 tundi.

Huvitav on see, et vanad head ajad on tagasi tulnud ja selle mudeli puhul saab taas akut vahetada – ei mäletanudki, kuidas see käis. Nii et kui ühe eluiga läbi, siis uus sisse ja … edasi! Ka laadida saab seda vanemat tüüpi Micro-USB kaabliga. Kummaline ja harjumatu on ainult see, et pesa asukoht on viidud seadme ülemisse paremasse serva. Ei ole liiga hea laadimise ajal seda telefoni kasutada:

Just5 Freedom C100

Kui seda pilti veidi lähemalt vaadata, siis näeme, et ülaservas on seadmel ka kõrvaklappide pesa ning kaane all on vaevu märgata ka tõdemust, et SIM-kaarde saab seadmesse panna kaks. Eriti hea neile, kel tuleb palju välismaal tööl käia või kes oma töö- ja eraasjad rangelt lahus peavad hoidma – kasvõi kõnekulude osas.

Nüüd tuleb ausalt ära rääkida ka see, miks see telefon nii odav on. Ma ise tundsin seda kõige enam telefoni protsesside kiirust tunnetades. 1 GB RAM-i on väike näitaja, see ei tõmba Messengeri hoobilt käima ega lase mahukatel protsessidel möllata. Protsesse veab seadmes 4-tuumaline 1,3 GHZ kiip koos uue Android 7.0 tarkvarasüsteemiga.

Väga väike on ka telefoni salvestamiseks ettenähtud mälu – vaid 8GB. See mind väga ei morjendagi – ma hoian kõiki oma fotosid, dokumente ja muud Onedrive’i tasuta pilveteenuses ja hoian seadet ja pilve alati sünkroonis. Nii ei vajagi ma tegelikult kunagi rohkemat. Kui tõesti on vajadus pikemat videot teha, siis saab seadmesse manna kuni 32 GB microSD mälukaardi.

Just5 Freedom C100

Ühenduvuse poolest on 4G olemas, Bluetooth olemas, WiFi olemas. Puudu on NFC, aga neid teenuseid meil mobiilide jaoks üleliia veel niikuinii pole.

Mis ma oskan kokkuvõttes öelda? Just5 telefone müüakse juba 33 riigis, Eesti kuulub nende hulka. C100 on odav telefon, mis teeb tõesti kõik vajaliku ära ning sobib ideaalselt näiteks lapsele esimeseks telefoniks. Kasvõi oma vastupidava metallkorpuse tõttu. Nagu öeldakse: hinna ja kvaliteedi suhe on korras.

Günther Saul

01.11.2017