52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kuhu panna kodus ruuter, et saada parim WiFi ühendus?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

WiFi-ühenduse ootamatu katkemine on ärritav, selles pole küsimustki. See võib mõnikord olla tingitud koduse ruuteri valest paigutusest, mis lisaks katkemisele võib ka pikendada veebilehtede laadimisaega.

Ruuteri peitmine varjatud nurkadesse ei anna head internetiühendust, kuigi just niimoodi enamik meist oma ruuteri üles seab. Reeglina pole ta ju mingi kunstiese, mille peal silm puhkaks, vaid tavaline plastikkarp. 

Kodune wifi

Iga hoone puhul on siselevi erinev ja see sõltub otseselt ehitusmaterjalidest. Näiteks metall ja betoon takistavad WiFi-signaali levikut päris palju. Ruuteri paigutamisel tasub üldiselt lähtuda füüsika põhitõdedest. Siin mõned näpunäited, kuidas paigutada ruuter, et tagada kodus parim võimalik WiFi-ühendus.

Paiguta ruuter kodu keskele

Suure tõenäosusega asub praegu Sinu ruuter toa nurgas või seina ääres. See pole hea mõte. Seinad ja muud takistused neelavad WiFi-signaali ja mida kaugemale ruuterist liikuda, seda rohkem tekib nn surnud alasid, kuhu signaal ei ulatu. Parem on paigutada 4G ruuter (nt Huawei B628 või B818) korteri või maja keskele, et WiFi kataks ühtlaselt kogu elamispinna. Ideaalis peaks ruuter olema nägemisulatuses seal, kus internetti kõige rohkem kasutatakse.

wifi levik

Seda kõike on üle õhu leviva juhtmeta interneti puhul väga lihtne teha: ruuteri saad paigutada täpselt sinna, kus on pistikupesa ehk elekter. Juhul kui Sinu seadmed ammutavad netti läbi kaabli, on lugu juba tunduvalt keerulisem ja pead vajadusel kasutama WiFi-võimendit.

Väldi ruuteri ümbritsemist metallesemetega

Köök ei ole ruuterile kindlasti parim asupaik, sest metall hajutab WiFi-signaali üsna tõhusalt.

Ka betoon- ja kiviseinad takistavad levi

Kui ruuter paarist küljest betoon- või kiviseinaga ümbritseda, ei jõua signaal Sinu kodu kaugeimatesse punktidesse. Kõik materjalid peegeldavad teatud määral kiirgust, mõned aga neelavad seda üsna tugevalt, eriti betoon. Põrandad ja laed on üldjuhul seintest parema läbilaskvusega.

Ära hoia ruuterit mikrolaineahju lähedal

Mikrolaineahjud töötavad umbes samal sagedusel, mida kasutavad traadita ruuterid ja isegi see pisike kiirgusekogus, mis mikrolaineahjust välja pääseb, võib Sinu internetisignaali häirida.

Sea ruuter kõrgele

WiFi-ruuterid kiirgavad raadiolaineid, mis liiguvad signaaliallikast välja- ja allapoole. Ruuteri paigaldamine seinale või kõrgele riiulile võib anda parema signaali, eriti juhul, kui elad kahekordses majas ja tahad hea ühenduse saada mõlemal korrusel.

Horisontaalse levi parandamiseks suuna antenn üles, vertikaalse levi parandamiseks küljele

Mitmekorruselises majas võib ruuteri antenni küljele suunamine parandada signaali levikut ülakorrustele. Kui antenn üles suunata, siis see parandab signaali külgsuunalist levikut. Kui Sinu ruuteril on aga kaks antenni, surmad kaks kärbest ühe hoobiga, kui suunad ühe antenni üles ja teise küljele. Ja kui Sinu ruuteril ei ole ühtegi antenni, tuleb see kindlasti seada õiget pidi. See tähendab, et püstist ruuterit ei tohiks mitte mingil juhul asetada küljele.

Oma koduse WiFi-signaali kaardistamiseks ja ruuterile parima asukoha leidmiseks saab kasutada rakendusi, nagu Ekahau HeatMapper või NetSpot.

Boonusnipp!

Kui asukoht paigas, tasub üle vaadata ka ruuteri seadistus. Kui ruuter seda võimaldab, siis kindlasti seadista ta 5 GHz sagedusriba peale, kuna sellega saad tunduvalt suuremaid kiiruseid nautida kui tavalise 2,4 GHz puhul. Viimane sagedusala on näiteks kortermajades ka ülekasutatud ja selle vahetuse tulemusena võid netikiirust lausa 10 korda parandada. Kolleegi kodus paranes neti kiirus selle tulemusena 18 Mbit/s pealt 180 Mbit/s peale.

Kui Sinu ruuter 5 GHz ei toeta, siis tasub mõelda ruuteri uuendamise peale.

Vaata netiseadmeid Tele2 e-poest.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!