52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Aeglane Wi-Fi? Aeg ruuter välja vahetada
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:
ruuter

Lugusid elust enesest ehk sellest, kuidas ma pärast aastate pikkust piinlemist koju kiire neti sain.

Neli aastat tagasi kolisin Tallinnasse, üürikorterisse. Samal ajal soetasin endale ligi 60 euro eest ka väikese Huawei 4G taskuruuteri (umbes nagu see Huawei E5783), kuna korteris netti ei olnud ja värske pealinlasena kukrus liiga palju kupüüre ei näinud. SIM-kaart sisse, ruuterile saba taha ja netiralli sai alata.

Kiirused polnud midagi maailma muutvat – telefoni hotspot tegi ruuterile tihti silmad ette – aga sai hakkama. Kerime kaks aastat edasi ja ühel heal päeval lendas taskuruuteri tagakaas pauguga tagant ära. Paisunud aku.

Selge. Küllap oli see kõik pisikese taskuruuteri jaoks liiast. Ikkagi sajad gigabaidid kuus YouTube videosid, Netflixi filme ja muud head paremat. Järgmine katse oli teise ringi Huawei B525 4G ruuteriga. Karbi peal lubati kuni 300 Mbit/s alla ja 50 Mbit/s üles ehk 6. kategooria kiiruseid.

Reaalsus jäi sellest umbes 5 kuni 10 korda kehvemaks. Hommikuti oli elu rõõmsam ning õhtuti, kui ka kõik teised maailmakodanikud oma tee naabruskonna kortermajadesse leidsid, kordades nukram. Ei aidanud ka kolimine korterisse, mille aknast tugijaam otse näha oli. Telefon rõõmustas 150 Mbit/s kiirustega, aga ruuterist üle 35 Mbit/s naljalt välja ei pigistanud. Proovisin ka netiallika asukohta muuta (loe siit, miks see tähtis on) aga liiga palju kiirust ei lisandunud.

Halleluuja!

Kõik muutus 5 kuud tagasi, kui meelte segaduses ja osalt saatuse tahtel 150 eurot letti ladusin ja endale väga kena tornikujulise Huawei B618 ruuteri ostsin. 600 Mbit/s alla ja 50 Mbit/s üles. 11. kategooria kiirused on kohal. Väike ääremärkus: praeguseks on turul ka tema suurem ja võimsam, 19. kategooria kiiruseid pakkuv vend, Huawei B818. Kuni 1600 Mbit/s alla ja kuni 150 Mbit/s üles, püha püstol!

Kiire seadistus tehtud, eraldi võrgud 2,4 GHz ja 5 GHz sagedusega ühenduste jaoks ja … jackpot. Nagu võluväel hüppas allalaadimiskiirus 180 Mbit/s peale (ligi 6 korda kiirem kui enne) ja minu naeratus venis laiemaks kui Alice Imedemaal kassi oma. Kuidas nii?

Kõige lihtsam selgitus on, et eelmine ruuter oli ülerahvastatud 2,4 GHz sageduse peal kinni, mida kasutavad ka sajad teised ümbruses olevad seadmed. Lülitasin end 5 GHz võrku, mis küll ei levi niivõrd kaugele, aga kahetoalises korteris pakub siiski kordades paremaid kiiruseid. Eramajas tasuks mõelda 5 GHz pikendamise jaoks vajadusel ka levivõimendajate peale. Samuti on B618 antennid palju tublimad, kui teise ringi B525 omad.

Loo moraal?

Tavaliselt mõeldakse oma ruuteri või modemi peale ainult siis, kui temaga mõni jama on, a’la ühendus katkeb või kiirused kõiguvad metsikult. Reaalsuses võid oma elu kvaliteeti (jah, kiire nett on oluline osa tänapäeva elukvaliteedist) väga lihtsa liigutusega parandada. Kui Sinu odavamat sorti ruuter on enam kui 3-4 aastat vana, siis soe soovitus: mõtle tõsiselt tema uuendamise peale.

Uue ja kvaliteetse netiseadme muretsemine võib olla Sinu selle kuu parim investeering. Lapsed nurisevad hanguva YouTube’i pärast vähem, abikaasa saab rahulikult oma surfamised ära teha ja Sina kodukontoris oma tööasjad kiiremini aetud. Pikas perspektiivis säästad närve ja aega.

Tele2 netiseadmed leiad siit.

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.