52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Kuidas telefoni ekraani ohutult ja õigesti puhastada?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

Viiruste leviku tõkestamise üheks alustalaks on tihe käte pesemine ja näopiirkonna katsumise vältimine. Samas peaksid nakatumisohu vähendamiseks regulaarselt ka enda telefoni puhastama, sest pahalased võivad ka elututel pindadel mitmeid tunde või isegi päevi nakkusohtlikena püsida. Siin näpunäited, kuidas telefoni õigesti puhastada.

ekraani puhastamine

Väldi alkoholi

Tarkus, et viina ja alkoholiga saab kõik bakterid teise ilma saata, on pea iga inimese pealuus sees. Egas muidu sellega haavu puhastata. Nii füüsilisi kui ka vaimseid. Küll aga pole alkoholiga immutatud vatitups parim valik telefoni ekraani puhastamiseks. Miks?

Nutitelefonide ekraanidele on kantud õhuke kiht, mis kaitseb seda meie näpujälgede eest. Näppude eest, mis on loomu poolest rasvased ja õlised. Seega ka on selle kihi nimeks oleofoobne kiht (oleophobic layer), mis viitab õli tõrjuvale materjalile. Ja see kiht ei kannata kokkupuuteid alkoholi ja teiste puhastuskemikaalidega. Kiht kulub, ekraanile võivad tekkida veidrad laigud, mustus jääb paremini peale ja muud kõik jamad. Seega, hoia kemikaalid ja vana hea kartulimahl telefonist heaga eemal.

Kasuta ekraani kaitseklaasi või -kilet

Kaitseklaasi kasutamisel on mitu plussi. Esiteks aitab ta mõistagi Su telefoni võimalike kriimude ja mõranemiste eest kaitsta. Teiseks kaitseb ta sedasama õli tõrjuvat kihti kulumise eest. Seega võid tunduvalt julgemalt igasugu käepäraste meetoditega telefoni ekraani puhtaks nühkida, kuna kaitsekile või -klaas maksavad üldjuhul ainult 10 euro ringis ja neid saad alati lihtsalt välja vahetada.

Kõige parem viis

Apple’i ametlik soovitus on ekraani puhastamiseks kasutada Cloroxi desinfitseerivaid rätikuid. Pole seda konkreetset brändi Eesti turul kohanud, aga märksõna jääb samaks. Kiire netiotsing annab Eestis vastuseks nt Purelli ja Cleanisepti. Nende lappidega eemaldad edukalt 99% bakteritest jm ekraanil elava kõntsa. Vaata, et Sa ei aja segi “antiseptiline lapp” ja “desinfitseeriv lapp”. Esimene neist on mõeldud inimese naha puhastamiseks. Teine aga elutute pindade puhastamiseks ja seetõttu on ta tugevama toimega.

ekraani puhastamine

Juhul kui erilisi lapikesi ei raatsi osta, siis otsi mõni mikrokiudlapp või prillide puhastamiseks ette nähtud lapike, tee ta õrnalt niiskeks ja kergelt käi telefoni ekraan üle. Pane tähele, et kui puhast alkoholi ei tasu kasutada, siis lahjemapoolne vesi pluss alkohol lahus on igati okei. Õrnalt seebine vesi on samuti pädev puhastusviis, mis sest et mitte parim.

Jäta meelde, et pabersalvrätikute, klaasipesuvedeliku ju muu kraami kasutamine pole hea idee. Käisega nühkimisega suurt ei saavuta, välja arvatud mõned kriimustused. Ekraanile hingamine ja prillilapikesega üle käimine aitab telefoni visuaalselt puhtaks saada, aga bakterite vastu ta suurt ei aita. Ja viimaks, IP68 vee- ja tolmukindla reitinguga telefoni kraanikausis jooksva vee all pesemine pole ka kõige helgemate ideede killast.

Puhast telefoni!

Autor
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver Tilk
Silver on võtnud südameasjaks Tele2 blogis anda lugejatele kasulikku infot ausas ja humoorikas kastmes. Eriti pingsalt uurib ja puurib just uusi seadmeid ja nutividinaid, kas need on asjalikud või mitte.