52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Mida teha telefoni kadumise või varguse korral?
Avaldatud:
Uuendatud:
Autor:

2018. aasta esimeses pooles suleti Tele2 võrgus telefoni kadumise või varguse tõttu 544 numbrit ja musta nimekirja kanti 128 mobiili.

See teeb kukrusse augu ning meele mõruks – kaduma lähevad mitmed meeleolukad pildid, vajalikud kontaktid ning palju muud. Probleem on sagedane, seega anname mõningad näpunäited, kuidas õnnetuse korral edasi toimida.

Positsioneeri Google'is või iCloudis. Esmalt tuleks teha kõik võimalik, et telefon üles leida. Kui telefon on sisse lülitatud, aku peab vastu ja andmeside või GPS on sees, siis ei tohiks telefoni leidmine positsioneerimisvõimaluse tõttu suuremaid probleeme valmistada. Android-telefonide kasutajad saavad seda teha Google'i veebikeskkonnas, iOS-i kasutajad aga iCloudis. Sinna suundumiseks sisesta Google otsingumootorisse fraas „Find my phone“.

find my phone

Veel üheks kasulikuks sammuks on vahetada ära kõikide oluliste kontode paroolid nagu näiteks e-mail, pilvekontod ja pangakoodid. Kui Sul on äppidesse salvestatud krediitkaardiandmed, siis tuleb võtta koheselt ühendust ka oma kodupangaga.

Kui telefoni ka positsioneerides leida ei õnnestu, võiks mõelda telefoni lukustamisele, et võõras selle sisule ligi ei pääseks. Google'is ja iCloud'is saab lukustuskuva asendada vabalt valitud parooliga, millele võib juurde lisada sõnumi ja näiteks mõne lähedase telefoninumbri, et leidja teaks, kellega ühendust võtta.  

Kui usud, et leidjal on seadmega kurjemad plaanid, on võimalus sealsamas kustutada kogu telefoni sisu ehk lähtestada see tehaseseadetele. Seda sammu tasuks juba pikemalt kaaluda, sest pärast algseadete taastamist pole telefoni võimalik positsioneerida ega eemalt juhtida.

Võta ühendust mobiilioperaatoriga. Kui telefoni pole paari tunni jooksul leitud, oleks mõistlik kontakteeruda enda mobiilioperaatoriga ning väljaminevad kõned ja SMS-id keelata. See aitab vältida olukorda, kus telefoni kuritarvitatakse ja Sulle üüratult suur arve tekitatakse. Samas ei kohusta see millekski ja keelust on igal ajahetkel võimalik loobuda.

Kui keegi telefonile ka pärast mitmekordset helistamist ei vasta või on teada, et telefon on varastatud, tuleks operaatori juures sulgeda enda SIM-kaart. See on kõige otstarbekam siis, kui kaotasid telefoni välismaal, kuna seal tuleb tasuda ka vastuvõetavate kõnede eest.

Viimase abinõuna võib lisada telefoni "musta nimekirja", mille tulemusena suletakse seade IMEI koodi alusel kõigi Eesti mobiilsideoperaatorite võrkudes. Seadme sulgemiseks ja avamiseks tuleb tõestada omandisuhet. Kõige olulisem on aga silmas pidada, et kui seade on kord juba musta nimekirja lisatud, ei saa politsei enam seadme leidmisel abiks olla.

Seadme positsioneerimine, tehaseseadete taastamine, SIM-kaardi või IMEI-koodi sulgemine on kokkuvõttes siiski niiöelda tulekustutusmeetodid, ent tulekahju ennetamiseks võiksid aga kõik telefoniomanikud alustada kohe kõigi seadmete, eeskätt ekraaniluku ja positsioneerimist võimaldava funktsiooni sisselülitamisest.

Autor
 Tele2
Tele2
Tele2
See artikkel on valmis küpsetatud suure hoole ja armastusega tele2laste või meie koostööpartnerite poolt. Loodame, et said väärt infot!