52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Surma kuupäeva küsi robotitelt
Avaldatud:
Uuendatud:

Surma kuupäeva küsi robotitelt

Ameerikas kaevanud üks mees oma arsti kohtusse, kuna elas kauem, kui arst oli ennustanud.

See võib olla tõesti närvesööv – doktor lubab maksimaalselt kolm kuud ja sina selle järgi plaane: võtad pangalt hiigellaenu, ostad selle eest sõpradele autosid ja maju, saadad vaenlased lõplikult kuradile, müüd maise varanduse kirbuturul maha ning jääd lubatud surma ootama.

Kes aga ei tule, on vikatimees. Möödub kuu, möödub teine, aga ei midagi. Läheb kolmas kuu ja pank tahab laenu tagasi, sõbrad on autod sodiks sõitnud ning majad panti pannud, vaenlased kogunevad ukse taha ning selga pole enam midagi panna. Selge, et selline asi ajab raevu ja kes teine saab selles süüdi olla kui valeprognoosi teinud arst.

robot

Õnneks saab see jama peagi läbi. Stanfordi ülikooli teadlased on leiutanud algoritmi, mis suudab üsna täpselt saatuslikult haige inimese järelejäänud päevad üles lugeda. Tehisintellekt on võimekas ning kui temasse sadu tuhandeid haiguslugusid sisestada, oskab ta selle põhjal olulisi järeldusi teha. Muuhulgas seda, kui palju on lootusetult haigel inimesel aega oma bucket list’i ehk tegemist tahtvate asjade nimekirjaga tegeleda.

Päris 100%-list täpsust Stanfordi teadlased veel lubada ei julge, ent oluline samm sinu ja minu surma kuupäeva määramise suunas on astutud. Eelduseks muidugi see, et meid mõni tõsisem terviserike tabab, hoidku jumal selle eest.

Teadlased kinnitavad, et nende loodud algoritm ei hakka arste asendama ega iseseisvalt ravi määrama. Tõsi on aga see, et täpsem prognoos aitab nii meedikutel kui ka patsientidel raviplaane teha ja näiteks vähihaige võib kindlama perspektiivi olemasolu korral alternatiivseid ravimeetodeid kaaluda, elu pikendavatest protseduuridest rääkimata.

Nii et kuigi ühest küljest võib oma surma kuupäeva teadmine tõelise needusena tunduda, võib see teisalt isegi kasulik olla. Jääb muidugi veel surmapäeva teatamise küsimus, kõige ebameeldivam rituaal arsti elus. Kas see usaldatakse kah tehisintellektile või tuleb doktoril siiski patsiendile otsa vaadata ning öelda, et ta sureb järgmise aasta kuuendal veebruaril?

Mihkel Raud

24.07.2018