52151B6F-E1ED-4DCC-ADC0-86546BB76911 Created with sketchtool. 7F3D9EE3-ADF7-45C1-AB94-78A518DAACB5 Created with sketchtool.
83EB849E-4718-4C86-BE47-BE20EA3E028F Created with sketchtool.

Tele2 blogi

Nutimaailma teejuht – nõuanded, seadmete arvustused, võrdlused, nipid ja muud kuumad teemad!

Tele2 blogi

Lõpuks ometi korralik kirjutamise äpp!
Avaldatud:
Uuendatud:

Lõpuks ometi korralik kirjutamise äpp!

Halleluuja! Ma olen üle kahekümne aasta ideaalset kirjutamise äppi otsinud ning näib, et lõpuks leidnud.

Mulle meeldib kirjutada ja märkmeid teha, ma kulutan sellele otsustava osa oma päevast ning seda olulisem on keskkond, milles see kõik toimub. On hämmastav, kui palju aega mul ideaalse kirjutamise programmi leidmiseni kulus. Ehk on probleem minu mõistusevastaselt kõrgetes nõudmistes? Aga ma ei oota ju äpilt ei-tea-mida. Ma eeldan, et ta on kena disainiga ning töötab veatult. Ei midagi keerulisemat. Ometi kukuvad kõik tuntud kirjutamise programmid esimeses või teises kategoorias läbi.

Word on liiga kohmakas. Mul ei ole vaja tuhandeid vidinaid, mis Wordi avanemise ja toimimise nii raskeks teevad. Ulysses on korralik programm, aga minu arvuti peal arusaamatult aeglane. iA Writer on suurepärane, kuid uute failide avamine (ja salvestamine) tekitab lugematu koguse lisaaknaid ja segadust. Google Keep on märkmeteks hea, kuid pikema teksti kirjutamiseks kasutu. Kuigi peaaegu täiuslikke programme näib maailm täis olevat, olid täiesti täiuslikuga asjad mõnevõrra keerulisemad. Kuni eelmise nädalani, mil ma juhuslikult äpi otsa komistasin, millega ma sedasama postitust hetkel kriban.

bear

Saage tuttavaks: Bear! Imekena disainiga kiire programm, mis ühendab endas Google Keepi ja mistahes korraliku kirjutamisäpi parimad omadused.

Bear näeb tõesti kobe välja. Ehk on asi selles, et Bear on arendatud ainult Macile ning disaineril on olnud aega ainult ühele operatsioonisüsteemile keskenduda. Kolmepaneeliline vaade mind ei häiri, kuigi põhimõtteliselt on võimalik ka ainult üks aken (see, milles sa kirjutad) lahti hoida. Bearis kirjutamine on esteetiline nauding ja mul on töö edasilükkamiseks vähem põhjusi.

Teiseks on Bear nobe. Ei mingit hangumist ega silmaga nähtavat tõmblemist, kõik töötab nagu kellavärk. Salvestamise nuppu Bearil pole, programm talletab kõik automaatselt ja hoiab kraami iCloudis.

Kolmandaks meeldib mulle Beari failimise süsteem, mis võib paljudele harjumatu olla, kuid mis end esimese tunniga koduseks teeb. Nimelt puuduvad Bearis klassikalised kaustad, artiklite ja märkmete otsimiseks/leidmiseks kasutab Bear silte ehk tag‘e. Sildid rivistuvad Beari kõige vasakpoolsemasse aknasse ja nii on asjakohase faili leidmine imelihtne. Loomulikult võimaldab Bear faile mitmetes formaatides eksportida, alates .doc’ist ja lõpetades pdf-i või isegi .jpg-iga.

Bearil on ka äpp iOS-ile, nii tahvli kui telefoni jaoks. Läbi iCloudi on kõik masinad kenasti sünkroonis.

Ainus veider asi on Beari hind. Nimelt pole Beari võimalik “osta”, seda saab kuu- või aastatasu eest üürida. Ülearu kallis see lõbu pole, 15 dollarit aastas või poolteist kuus. Aga päriselt ja lõplikult ära osta Beari ei õnnestu.

Aga mis seal pikalt pläägutada. Bearil on testimiseks igati sobilik tasuta variant, mine vaata üle, äkki meeldib: Bear - Notes for iPhone, iPad and Mac  

Mihkel Raud

31.10.2017